Na Szlaku Kupców - Sukno

IX WEEKEND Z HISTORIĄ na Trakcie Królewsko-Cesarskim

NA SZLAKU KUPCÓW - SUKNO. POKAZY, WARSZTATY OTWARTE

Miejsce: Amfiteatr nad Cybiną http://bramapoznania.pl

27 września godz. 15.00 - 18.00

Sukiennictwo w Wielkopolsce zajmowało jedno ze znaczących miejsc w rozwoju włókiennictwa polskiego. Od średniowiecza po czasy mechanizacji w manufakturach oraz chałupniczo przetwarzano złote runo na mocne tkaniny - sukno. 
Podczas IX Weekendu z Historią będziemy przechadzać się po amfiteatrze Bramy Poznania pomiędzy obrazami holenderskiego malarza Isaaca Claes van Swanenburga jak po dawnym zakładzie sukienniczym, przyglądając się jak wełnę prano, suszono, gręplowano, barwiono, przędziono, a na koniec tkano i folowano. Obrazy jednak nie będą odległym wspomnieniem bogatej historii wielkopolskiego sukiennictwa. Wstąpi w nie życie, ale w nowej, współczesnej formie, z użyciem narzędzi, akcesoriów używanych dzisiaj przez poznańskie rękodzielniczki, fascynatki tkactwa i przędzenia. Będzie zatem można wszystkie etapy wyrobu sukna prześledzić również w praktyce, dowiedzieć jaka jest droga od owcy do tkaniny. Będzie można dotknąć wełny z różnych ras owiec, będzie ją można czesać i prząść, farbować oraz tkać na krosnach. Na kilka godzin ogarnie nas tkackie szaleństwo, prezentujące dzisiejszy poznański potencjał rękodzieła tkackiego. Tymczasowe zakład sukienniczy zostanie otwarty dla wszystkich chętnych do zapoznania się z historią i rzemiosłem tkackim.

Dla dzieci przygotowane będzie stanowisko do małych form tkackich. Starsi będą mogli utkać krajki (paseczki) na bardkach i tabliczkach. A dorośli spróbować sił w przędzeniu wełny na wrzecionie i kołowrotku.
Staną współczesne krosna tkackie, które pokażą jak związują się ze sobą wątek i osnowa, aby powstała tkanina.
Tkanina artystyczna reprezentowana będzie przez Pracownię Tkaniny Unikatowej z CK Zamek, której uczestnicy zaprezentują swoje prace oraz pokażą tkanie gobelinów "na żywo".

Ścieżce edukacyjnej towarzyszyć będą stoiska z wełną naturalną, ręcznie barwioną i przędzioną, ręcznie wykonanymi tkaninami, akcesoriami do tkania.
Obecny będzie również Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich z Poznania ze swoim stoiskiem lniarskim oraz prezentacją naturalnych barwników i próbek barwierskich.

Obok praktyki w programie również:

Wykład "Na szlaku kupców - sukno" - Prof. UAM dr hab. Aleksander Małecki (godz. 17.00)

Projekcje filmów dokumentalnych autorstwa Agnieszki Jackowiak
"Diabelska maszyna" - o wyrobie sukna na Orawie i Podhalu (18 min.), "Tkactwo na warsztacie" - o tradycjach tkackich w regionie rawsko-opoczyńskim (50 min.)

Wraz z organizatorami popularyzującymi tematy tkackie, zapraszamy do współudziału wszystkie poznańskie, wielkopolskie tkaczki, prządki, fascynatki i fascynatów dawnego i współczesnego włókiennictwa rękodzielniczego. Można przybyć ze swoimi narzędziami i przyłączyć się do naszego żywego obrazu.

Organizacja: CTK Trakt
Projekt przygotowała: Pracownia Artystyczna Samograj (HOBBY-WEŁNA)