Kołowrotek MINSTREL

  • Obserwuj produkt:
  • Dodaj recenzję:
  • Kod: PK 006
  • Producent: KROMSKI
  • Dostępność: Jest  (8 szt.)
  • szt.
  • 2 799,00 zł

Kołowrotek typu stojącego z podwójnym sznurkiem
i podwójnym pedałkiem. Jest bardzo stabilny i wygodny do pracy. Tak jak wszystkie nasze kołowrotki posiada dużo ozdobnych toczeń. W opcji dostępna kądzielnica. 

Kołowrotek Minstrel to tradycyjne rozwiązanie o historycznych korzeniach – pionowy układ koła i skrzydełka zapewnia kompaktowe rozmiary, a jednocześnie duże możliwości. Ten typ kołowrotka, gdzie wlot wełny, napęd, skrzydełko oraz szpula znajdują się bezpośrednio ponad kołem zamachowym zwany jest niekiedy kołowrotkiem zamkowym lub pałacowym.

Jeśli chodzi o kołowrotek Minstrel jest to obecnie narzędzie dające prządce najwięcej możliwości, ponieważ dla tego modelu dostępne są aż 3 wielkości szpul – standardowe (pojemność ok. 120 gram), Jumbo (pojemność ok. 200 gram) oraz nowość w rodzinie Kromski szpule Great Jumbo (pojemność ok. 700 gram)! To oznacza możliwość uprzędzenia jednego, nieprzerwanego motka, który zawierał będzie ilość wełny niezbędną do wydziergania swetra! I to bez żadnych przerw, czy konieczności dołączania nitek!

Kołowrotek ze względu na swoją charakterystyczną konstrukcję jest bardzo stabilny, a napęd na dwa pedałki znacząco zwiększa komfort pracy, zwłaszcza przy dłuższych sesjach przędzenia. Zastosowany w tym kołowrotku pojedynczy napęd z hamulcem szkockim to ukłon w stronę początkujących prządek, ponieważ regulacja jest w tym wypadku łatwiejsza niż przy podwójnym napędzie. Dla bardziej doświadczonych osób oraz zwolenników tradycyjnych rozwiązań istnieje możliwość użytkowania tego kołowrotka z podwójnym napędem. Minstrel może pochwalić się pełnowymiarowym kołem zamachowym o średnicy 45 cm, które znajduje się w jednej linii z pedałkami napędowymi oraz wlotem wełny, co umożliwia przyjęcie podczas przędzenia wygodnej pozycji, dla wielu prządek bardziej naturalnej niż w wypadku tradycyjnych konstrukcji.

Minstrel z jednej strony może stanowić ozdobę stylowego wnętrza ze względu na dużą ilość toczonych elementów drewnianych, które przywodzą na myśl dawne rzemiosło, a z drugiej nadaje się również do nowoczesnych, niezbyt dużych mieszkań, ponieważ jest bardzo kompaktowy i nie zajmuje wiele miejsca. Dla uzyskania jeszcze bardziej niezwykłego wyglądu tego kołowrotka możliwe jest dołożenie do zestawu łatwej w montażu przęślicy, toczonej w ozdobne wzory.

Skrzydełka Jumbo oraz Great Jumbo wraz z przeznaczonymi do nich szpulami to wyróżnik tego kołowrotka – szpula Jumbo pomieści około 200 gram włóczki, natomiast Great Jumbo to aż 700 gramów włóczki na raz! W obu wypadkach otwory wlotowe są też większe niż standardowe, więc szpule nadają się nie tylko do dublowania nici, ale także do przędzenia włóczek artystycznych i nietypowych eksperymentów prząśniczych. Minstel to bardzo uniwersalny kołowrotek, który nadaje się do przędzenia nici dowolnej grubości – od bardzo cienkich nici na koronkowe projekty po bardzo grube czy artystyczne włóczki.

Minstrel to kołowrotek, który nadaje się zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych prządek – jego możliwości są bardzo duże a biorąc pod uwagę dostępność rożnego rodzaju dodatkowych akcesoriów jest to bardzo dobra inwestycja, jeśli chcemy zająć się przędzeniem na poważnie i poszukujemy narzędzia, które będzie nam towarzyszyć w tej drodze przez długi czas adaptując się do naszych rosnących umiejętności i zmieniających się potrzeb.

Zestaw zawiera:
Kołowrotek
3 standardowe szpule (120g każda)
Olej do oliwienia w dedykowanym pojemniku
Haczyk do nawlekania

Dane techniczne:
średnica koła 45cm
średnica wlotu wełny 10mm
przełożenia: 6,5:1, 8,5:1, 12 i 16 do 1
plastikowe tulejki na szpulkach
mosiężne tulejki na kole i pachołku
skórzane zawieszenie skrzydełka
zawiera haczyk i wbudowaną "Leniwą Kaśkę"
3 duże szpulki w komplecie : pełna szpulka 120g wełny
można prząść na pojedynczym  sznurku ("Scotch tension")
olej do smarowania ze specjalnym dozownikiem
waga 6 kg
wykonany z drewna olchowego i brzozowego

Dostępne rodzaje wykończenia:
- surowe drewno
- przezroczysty lakier
- lakier w kolorze orzecha
- lakier w kolorze mahoniu

Czas oczekiwania: do 2 tygodni

Dodatkowe akcesoria:
skrzydełko jumbo – zestaw
kółeczko o niższym przełożeniu 4,5 :1
stołek
motowidło (małe ,średnie i duże)
kądzielnica (distaff)
szpulki regularne i jumbo