Indygo

  • Add feedback:
  • Code: BN 001
  • Availability: Exists  (2 szt.)
  • szt.
  • €35.71

Indygo jest to ciemnobłękitny, granatowy barwnik otrzymywany z liści tropikalnej rośliny (krzewu) indygowca barwierskiego, występującej m.in. w Indiach. Niebieski kolor spodni - dżinsów pochodzi właśnie od tego barwnika. 

Opakowanie zawiera ekstrakt indygo, którego używa się zarówno do barwienia czesanki, przędzy, tkaniny z surowców takich jak: wełna, len, bawełna, jedwab i innych pochodzenia naturalnego. Ekstrakt należy rozpuścić w wodzie, doprowadzić do podgrzania, a surowiec zanurzyć w kąpeli barwiącej (czas barwienia wpłynie na intensywność koloru). 
Indygo barwi się w kąpieli wodnej, ale swój kolor zyskuje dopiero poprzez wynurzanie z niej, w procesie utleniania. Kąpiel barwiącą można przechowywać przez kilka tygodni. Kąpieli barwiącej można używać do barwienia jednolitego, równomiernego, jak i do techniki barwienia poprzez zakrywanie - shibori. Kąpiel o różnym nasyceniu ekstraktu pozwoli na uzyskanie naturalnej gradacji kolorów.

Do barwienia indygo potrzebne są również zaprawy: hydrosulfit, soda.

W czasie barwienia należy zachowaść szczególne środki ostrożności.
Produkt nie jest przeznaczony do samodzielnego barwienia przez dzieci.

Ekstrakt może być używany do barwienia rękodzielniczego oraz przemysłowego.

Cena za opakowanie: 
75 g - 150 zł
150 g - 275 zł
350 g - 

Czas oczekiwania: do 2 tygodni


Zobacz inspiracje barwienia indygo:

http://www.dyeinghousegallery.com/indigo-how-to-achieve-perfect-dyes/?lang=en

Video jak barwić indygo wg. Jacquard: Click here for a short video

Instrukcja: http://www.jacquardproducts.com/assets/jacquard-site/product-pages/kits-and-class%20packs/kits/tie-dye/indigo/IndigoInstructions_2013.pdf