Akwamaryna

  • Obserwuj produkt:
  • Add feedback:
  • Code: JQP 069
  • Manufacturer: JACQUARD
  • Availability: Exists  (3 szt.)
  • szt.
  • €6.21

PO OTWARCIU OPAKOWANIA PRODUKT NIE PODLEGA ZWROTOWI

O BARWNIKU:
Wyjątkowe barwniki reaktywne „na zimno” Procion MX amerykańskiej firmy Jacquard do włókien celulozowych (roślinnych): bawełny, lnu, wiskoza, juty, konopii, rami, sizalu, bambusa, sztucznego jedwabiu. Można używać do  niektórych zwierzęcych (po zakwaszeniu), ale dla lepszego efektu polecamy używanie Jacquard Acid Dyes.
Ten barwnik „na zimno” nie wymaga podgrzewania, co sprawia, że jest idealny do batiku, tie dye, aplikacji bezpośredniej, sitodruku, malowania, drukowania i wielu innych technik, ale i standardowych kąpieli barwiących. Niekwestionowany król barwników wiążących, Procion MX jest jednym z najbardziej wszechstronnych barwników dostępnych dla hobbystów. Jako barwnik reaktywny, tworzy silne wiązania kowalencyjne z włóknami celulozowymi, dając dużą trwałość i niespieralność kolorów. Można łatwo utworzyć paletę kolorów, począwszy od lekkich pasteli, aż po głębokie, żywe kolory.
Barwniki, rozpuszczone w ciepłej wodzie, aplikować można m.in. poprzez całkowite zanużenie w wodzie, częściowe polanie surowca barwnikami (niewielka ilość wody), aplikowanie łyżeczką, pipetą, pędzlem, związywanie i częściowe zakrywanie jak w technice tie dye (shibori). We wszystkich wypadkach surowiec należy przed barwieniem zamoczyć w wodzie z dodatkiem sody kalcynowanej, która zmiękcza tkaninę i zwiększa efektywność wchłaniania się. Pierwsze płukanie może odtrącać nadmiar barwnika.

Ilość w opakowaniu (słoiczek): 19 g

UWAGA:
- Kolor na opakowaniu jest poglądowy. Realny kolor wybarwienia zależny jest od surowca, proporcji, sposobu aplikowania i utrwalania. Warto zrobić próbkę na ilości testowej przed właściwym farbowaniem.                            
- Kolor proszku w słoiczku to składowa różnych pigmentów (czasami różnych od nazwy barwnika). Rzeczywisty kolor widoczny jest po rozpuszczeniu barwnika w wodzie.

INSTRUKCJA NA OPAKOWANIU:
Tie dye - wypierz tkaninę i zamocz ją na 20 min w wodzie z sodą kalcynowaną (1 łyżka na 1 litr wody). Wyciśnij mocno, zawiąż projekt i zaaplikuj barwnik na tkaninę (2 łyżeczki proszku na 250 ml wody). Zawiń w folię i odłóż na 12-24 godziny. Wypłucz dobrze, wypierz i wysusz. 
Kąpiel barwiąca – aby zabarwić ok. 0,5 kg tkaniny (ok 3 T-shirty), napełnij wiadro 10 literami ciepłej wody lub tak, aby woda przykryła tkaninę. Dodaj 1-4 łyżeczki barwnika i mieszaj do rozpuszczenia. Dodaj wcześniej zmoczoną tkaninę i mieszaj ok 15 min. Opcjonalnie: aby zwiększyć intensywność koloru, powoli dodawaj 1 kubek rozpuszczonej wcześniej soli. Podczas mieszarnia powoli dodawaj 1/4 kubka wcześniej rozpuszczonej sody kalcynowanej. Mieszaj od czasu do czasu przez 40 min. Wypłucz dobrze, wypierz i wysusz.
Barwienie w pralce – Ustaw pralkę na wysoką temperaturę, a małą ilość wody (tak aby przykryła tkaninę). Dodaj 4-8 łyżeczki barwnika i mieszaj do rozpuszczenia. Dodaj wcześniej zmoczoną tkaninę i mieszaj 20 min. Opcjonalnie: aby zwiększyć intensywność koloru, powoli dodawaj 3 kubki rozpuszczonej wcześniej soli. Powoli dodaj 2 kubki wcześniej rozpuszczonej sody kalcynowanej. Włącz pralkę na cykl 40 min.

Szczegółowe instrukcje (w języku angielskim) oraz inspiracje na stronie producenta:
https://www.jacquardproducts.com/acid-dye?fbclid=IwAR2Hi794mSgeIg4kYqzyyYRXG6j_l7WO7we_3SB6ffb56_ZuTHY_HTeeFI0

Staraj się używać oddzielnych pojemników i łyżeczek, od tych, których używasz w kuchni do jedzenia. Unikaj kontaktu barwnika z oczami. Wskazane jest zakładanie do barwienia rękawiczek gumowych oraz maseczki. Unikaj wdychania barwnika przy aplikowaniu i barwieniu. Dzieci mogą używać barwnika tylko pod kontrolą dorosłych.