MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE PRZĄDEK W PRIBOZE
Międzynarodowe Spotkanie Prządek w Příborze – relacja z wyjątkowego weekendu z wełną i tradycją
W ostatni weekend czerwca 2025 mieliśmy przyjemność wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu – Trzecicm Międzynarodowym Spotkaniu Prządek i Przędzarzy w Příborze (Czechy), organizowanych przez Centrum Tradicnych Technologii w Pribor. To święto dla wszystkich miłośników przędzenia, tradycyjnego rzemiosła i wełny. W jednym miejscu spotkało się ponad 100 prządek i przędzarzy z Czech, Słowacji i Polski – z kołowrotkami, wrzecionami i ogromem wiedzy, którą chętnie się dzielili.
Nasze stoisko reprezentował polski duet z Beskidu Żywieckiego: Jadwiga Kliś – mistrzyni tradycyjnej obróbki wełny z ponad 35-letnim doświadczeniem, oraz moja skromna osoba – autorka bloga z Hobby-Wełna.
Nowości na naszym stoisku
Na naszym stoisku łączyliśmy tradycję z nowoczesnością. Dominowała surowa, górska wełny pochodząca z owiec z Osady Sopki Stopki, którą gręplowałyśmy na starodawnej ławeczce i przędłyśmy na kołowrotku tradycyjnym tzw. prządce oraz pokazałyśmy również nowe produkty od marki Lojan:
-
Kołowrotek Buddy – kompaktowy, nowoczesny model idealny zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych prządek.
-
Krosno Flex – poręczne, lekkie, a zarazem solidne narzędzie do tkania, które budziło duże zainteresowanie odwiedzających.
Nowoczesny design spotkał się tu z autentyczną tradycją – co idealnie oddaje ducha całego wydarzenia.
Jadwiga Kliś – głos tradycji z gór
Obecność Jadwigi Kliś była wyjątkowym wyróżnieniem i wzbudzała ogromne zainteresowanie. Urodzona w Cięcinie Górnej, córka najstarszego bacy w regionie – Władysława Juraszka, od dziecka wychowywała się w gospodarstwie, gdzie pasterstwo i praca z wełną były codziennością. Jej pokaz czesania wełny i przędzenia na kołowrotku – bez zbędnych słów, z precyzją i spokojem wynikającym z lat praktyki - wzbudzał ciekawość.
Jadwiga Kliś to nie tylko prządka, ale także edukatorka. W 2023 roku zrealizowała projekt „Wełna – zapomniane bogactwo naszych przodków”, a w 2024 prowadziła warsztaty w ramach programu „Żywa Wełna” Fundacji Górom. Dla wielu uczestników była żywym dowodem na to, że dawne umiejętności wciąż mają siłę, sens i wartość iże mamy jeszcze od kogo się uczyć.
Z jej udziałem powstał także trzyczęściowy film edukacyjny „Przędzenie wełny i pasterstwo w Cięcinie”, dostępny na YouTube:
Obejrzyj film tutaj
Muzeum wyjątkowe
Miałyśmy również możliwość zwiedzenia wystaw Centrum Tradicnych Technologii w Pribor. Miejsce tworzą pasjonaci tradycyjnych umiejętności. Samodzielnie odtwarzają opisane historyczne wyroby, uprawiają i zbierają naturalne surowce, kolekcjonują lokalne narzędzia, ale przede wszystkim kompetentnie i z zaangażowaniem o nich opowiadają.A na końcu jest sala edukacyjna, w której wszystkie surowce, narzędzia można dotknąć i wypróbować. Polecamy zwiedzanie i przyglądanie się pracy edukacyjnej tego miejsca.
Spotkanie i wymiana doświadczeń
Atmosfera wydarzenia była serdeczna, autentyczna, pełna wymiany doświadczeń, rozmów o technikach, surowcach i wspólnej fascynacji wełną. Przędzenie to przecież nie tylko technika – to sposób życia, rytm, historia przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko – za rozmowy, pytania i wspólne przędzenie. Dziękujemy organizatorom za wspaniałą atmosferę i profesjonalne przygotowanie wydarzenia. Już nie możemy się doczekać kolejnej edycji – w 2027 roku!
Tutaj link do strony Centrum Tradicnych Technologii w Pribor
Jeśli jeszcze nie byliście na Spotkaniach Prządek w Příborze – koniecznie wpiszcie je na swoją włóczkową mapę marzeń. A tymczasem – wracamy do sklepu, byście mogli zaopatrywać się w surowce i narzędzia do przędzenia i tkania. Dzięki Wam tradycja ma się dobrze – i dzieje się na naszych oczach.