4 i 5.04 Przędzenie na kołowrotku dla początkujących

  • Add feedback:
  • Code: WAL 10
  • Availability: Exists  (4 szt.)
  • szt.
  • €83.33

4 kwietnia 2020  godz. 15.30 - 19.30
5 kwietnia 2020 godz. 10.00 - 14.00

Zapraszamy na kurs przędzenia wełny na kołowrotku, który poprowadzi Marika Grzelak - znawczyni dawnych technik przędzenia, barwienia, tkania; specjalistka od odtwórstwa historycznego.
Na nowoczesnych kołowrotkach firmy Kromski: model Sonata, Fantazja oraz Polonez, uczestnicy nauczą się prząść nici z gotowej czesanki oraz wełny gręplowanej w błamie. Najważniejszym zadaniem będzie samodzielne uprzędzenie cienkiej i równej nitki na kołowrotku. Uprzędziona wełna zdjęta za pomocą motowidła może pozostać singlem lub będzie można ją zdwoić.

W programie:
- historia przędzenia i narzędzi przędzalniczych
- budowa dawnego i współczesnego kołowrotka
- podstawowe informacje o wełnie i innych surowcach naturalnych do przędzenia
- podstawowe informacje o przygotowaniu runa do przędzenia 
- samodzielne wyczesanie runa i przygotowanie mixu z czesanki
- nauka przędzenia na kołowrotku
- zrobienie dubla
- przewinięcie przędzy na motowidło
- zwinięcie motka

To propozycja dla osób, które chciałyby swoje wyroby na drutach, na ramie tkackiej czy krośnie wykonywać "od początku do końca", czyli tak jak to robiły nasze babki -  samodzielnie dobierać rodzaj wełny oraz grubość skrętu. To propozycja dla odtwórców historycznych, którzy chcą wzbogacic swoją wiedzę i umiejętności w zakresie dawnego włókiennictwa. Opierając się o tę bazową wiedzę można również z powodzeniem współcześnie używać przędzenia w pracy edukacyjnej (np. w skansenach, muzeach) i artystycznej. 

Zapewniamy wszystkie materiały i wiedzę potrzebną do pracy.
Praca na 4 na naszych kołowrotkach. Pozostałe osoby muszą posiadać własny, sprawny, sprawdzony kołowrotek - po konsultacji z organizatorem odnośnie posiadanego kołowrotka.

Prowadząca: Marika Grzelak - z wykształcenia artysta plastyk. Interesuje się przędzeniem, tkaniem, barwieniem w czasach wczesnego średniowiecza. Animatorka lubelskiego środowiska odtwórców historycznych. Wystawia się z kramem włókienniczym na imprezach rekonstrukcyjnych. Mimo, że jej serce zakorzenione jest w średniowieczu, to wykonuje również współczesne prace tkackie i dziewiarskie. Wulkan energii i kobieta wielu profesji i zainteresowań.

Liczba uczestników: 4
Czas trwania: 8 h

Miejsce: Pracownia Hobby-Wełna, ul. Lubartowska 25, Lublin

Po zakończeniu warsztatów uczestnik otrzyma zaświadczenie o ukończeniu kursu. 

Zakup warsztatów wiąże się z akceptacją Regulaminu Warsztatów znajdującego się poniżej w załączniku.