TKACTWO NA KROŚNIE

POSTAW SWOJE PIERWSZE KROKI W TKANIU7 lutego (sobota), godz. 14.00 - 19.00, 8 lutego (niedziela), godz. 10.00 - 14.00

21 marca (sobota), godz. 14.00 - 19.00, 22 marca (niedziela), godz. 10.00 - 14.00

Zapraszamy na warsztaty tkackie osoby, które stawiają swoje pierwsze kroki w tkaniu, chcą zgłębić swoje hobby, poznać proste sposoby na domowe wykonanie własnych tkanin, planują zakup i tkanie na krosnach o sztywnym grzebieniu. 

W programie praca na warsztacie tkackim ze sztywnym grzebieniem (ang. rigid heddle loom). Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się:
- jak są zbudowane i jak działają proste krosna
- czego potrzeba, by zacząć tkać
- jak zaplanować wykonanie tkaniny
- jak dobrać materiały na wątek i osnowę i jak osnuwać krosna
- ile możliwości tkwi w prostym splocie płóciennym
- jak w prosty sposób wykonać dekory, ażury na tkaninie

Każdy uczestnik przygotuje własną osnowę, założy ją na krosna oraz wykona na dwukolorowej osnowie wełnianą tkaninę o splocie płóciennym (wzór kratki / pasów) o wielkości około 40 cm / 100 cm. Wykonana praca stanie się własnością uczestnika.

Praca na krosnach Harfa (Kromscy): http://www.hobby-welna.sote.pl/krosno-tkackie-stolowe.html


Prowadzenie: Agnieszka Jackowiak (uczyła się tkactwa w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie oraz u wiejskich tkaczek na Mazowszu. Zrealizowała film dokumentalny Tkactwo na warsztatcie. Tkanina rawska dawniej i dziś. Propaguje techniki tkackie organizując warsztaty tkackie oraz prowadząc sprzedaż krosien i akcesoriów tkackich w sklepie Hobby-Wełna).
lub
Alicja Tyburska (historyk, fascynuje się rekonstrukcją średniowiecznego życia i rzemiosł, prządka i dyplomowana tkaczka, prowadząca bloga „Tkackie historie” www.tkackiehistorie.blogspot.com).Grupa max. 3 osobowa.
Każdy uczestnik pracuje na swoim krośnie (krosna i pozostałe materiały zapewnia organizator, ale jest również możliwość pracy na własnym krośnie po wcześniejszym uzgodnieniu z prowadzącą). 

Czas trwania: 9 h
Cena: 230 zł

TKANIE NA BARDKACH

6 marca (piątek) godz. 16.00 - 20.00 -  kurs podstawowy
7 marca (sobota) godz. 9.00 - 14.00 - kurs poszerzający wiedzę / zaawansowany

 

 

 

Krajki, a inaczej pasy, taśmy, galony lub pasamony. Pierwsze powstały prawdopodobnie w neolicie. Przez wieki pełniły funkcje praktyczne, symboliczne i estetyczne. Tak ważny, a niemal niezauważalny przedmiot codziennego użytku. Krajki przebyły długą drogę ewolucji by ostatecznie trafić do powszechnego użytku w postaci maszynowo tkanych pasków. Na szczęście są miejsca, gdzie są jeszcze ręcznie tkane. Krajki to też bardzo popularny wyrób wśród osób zajmujących się rekonstrukcją historyczną i odtwarzoniem, głównie średniowiecznej, kultury materialnej. Krajki to też wspaniały sposób na zapoznanie się z technikami tkackimi i rozwijanie włókienniczych i historycznych pasji. Kurs przeznaczony jest zarówno dla osób początkujących, jak i posiadających doświadczenie w tkaniu. 

Warsztaty tkania na bardkach, prowadzone przez znakomitą tkaczkę, odtwórczynię historyczną Joannę Kucharz, podzielone są na 2 etapy. Można je potraktować jako oddzielne warsztaty (w zakresie podstawowym lub zaawansowanym) lub jako cykl (uczestnicy dwóch etapów otrzymują 10 % rabatu).

Prowadzenie: Joanna Kucharz (http://pasamoniczka.prv.pl)

KURS PODSTAWOWY
Zakres zajęć: wprowadzenie do tematyki tkactwa i prezentacja możliwości tworzenia krajek; projekt obejmujący pomysł wzoru i planowanie wykorzystania materiałów; przygotowanie osnowy i osnucie bardka;
tkanie – część właściwa, w tym techniki ułatwiające pracę i doskonalenie umiejętności; wykończenia krajek. Przedstawione zostaną różne typy krajek - gładkie i rypsowe, z których uczestnik będzie mógł wybrać tą, którą chce wykonać.

Czas trwania: 4 h
Cena: 90 zł

KURS ZAAWANSOWANY
Zakres zajęć: informacje na temat projektowania krajek wzorzystych; przygotowanie osnowy i osnucie bardka; tkanie - część właściwa, w tym techniki ułatwiające pracę i doskonalenie umiejętności; wykończenia krajek. Przedstawione zostaną różne typy krajek oraz różne sposoby wysnuwania, z których uczestnik będzie mógł wybrać taką, którą chce wykonać.

Czas trwania: 5 h
Cena: 125 zł

Cena za 2 etapy - 10 %

 

Tak było na poprzedniej edycji warsztatów tkackich: