TKACTWO NA TABLICZKACH I BARDKACH

Czym są krajki? Krajki to długie kawałki materiału utkane (z wełny, lnu lub jedwabiu) za pomocą urządzenia zwanego bardkiem lub przy użyciu drewnianych tabliczek. Od kiedy ludzie nauczyli się tkać, krajki służyły do ozdabiania strojów, a także do zabezpieczania brzegów ubioru przed niszczeniem. Wzory, które można uzyskać tkając krajki tabliczkowe, dają naprawdę spektakularne efekty. Jesteście zaintrygowani i chcielibyście nauczyć się robić krajki tabliczkowe? To warsztaty specjalnie dla Was.

TKANIE NA BARDKACH
6 marca (piątek) godz. 16.00 - 20.00 -  kurs podstawowy
7 marca (sobota) godz. 9.00 - 14.00 - kurs poszerzający wiedzę / zaawansowany

 
Krajki, a inaczej pasy, taśmy, galony lub pasamony. Pierwsze powstały prawdopodobnie w neolicie. Przez wieki pełniły funkcje praktyczne, symboliczne i estetyczne. Tak ważny, a niemal niezauważalny przedmiot codziennego użytku. Krajki przebyły długą drogę ewolucji by ostatecznie trafić do powszechnego użytku w postaci maszynowo tkanych pasków. Na szczęście są miejsca, gdzie są jeszcze ręcznie tkane. Krajki to też bardzo popularny wyrób wśród osób zajmujących się rekonstrukcją historyczną i odtwarzoniem, głównie średniowiecznej, kultury materialnej. Krajki to też wspaniały sposób na zapoznanie się z technikami tkackimi i rozwijanie włókienniczych i historycznych pasji. Kurs przeznaczony jest zarówno dla osób początkujących, jak i posiadających doświadczenie w tkaniu. 

Warsztaty tkania na bardkach, prowadzone przez znakomitą tkaczkę, odtwórczynię historyczną Joannę Kucharz, podzielone są na 2 etapy. Można je potraktować jako oddzielne warsztaty (w zakresie podstawowym lub zaawansowanym) lub jako cykl (uczestnicy dwóch etapów otrzymują 10 % rabatu).

Prowadzenie: Joanna Kucharz (http://pasamoniczka.prv.pl)

KURS PODSTAWOWY
Zakres zajęć: wprowadzenie do tematyki tkactwa i prezentacja możliwości tworzenia krajek; projekt obejmujący pomysł wzoru i planowanie wykorzystania materiałów; przygotowanie osnowy i osnucie bardka;
tkanie – część właściwa, w tym techniki ułatwiające pracę i doskonalenie umiejętności; wykończenia krajek. Przedstawione zostaną różne typy krajek - gładkie i rypsowe, z których uczestnik będzie mógł wybrać tą, którą chce wykonać.

Czas trwania: 4 h
Cena: 90 zł

KURS ZAAWANSOWANY
Zakres zajęć: informacje na temat projektowania krajek wzorzystych; przygotowanie osnowy i osnucie bardka; tkanie - część właściwa, w tym techniki ułatwiające pracę i doskonalenie umiejętności; wykończenia krajek. Przedstawione zostaną różne typy krajek oraz różne sposoby wysnuwania, z których uczestnik będzie mógł wybrać taką, którą chce wykonać.

Czas trwania: 5 h
Cena: 125 zł

Cena za 2 etapy - 10 %